Lasik Ameliyatına Nasıl Hazırlanmalı?Ameliyat Önce ve Sonrasi Dikkat Edilmesi Gerekenler

image4

LASIK göz ameliyatı öncesi hangi testler uygulanır?

Operasyondan önce detaylı ​​testler yapılmalıdır: Korneanın kalınlığı ve kırılma derecesi ölçülmelidir. Kornea haritasının çekilmesi(topografi), göz tansiyonu ve pupilla dilatasyonunu ölçülmesi gerekir. Bu testler yapıldıktan sonra Dr. Kumral  aklınızdaki herhangi bir soruyu cevaplayacaktır. Ardından, karar verilen excimer laser operasyonu  için randevu alabilirsiniz. 

LASIK göz ameliyatı için kontrole nasil hazırlanmalıyım?

Sert kontakt lenslerinizi yukarıda bahsettiğimiz değerlendirmeden yaklaşık bir hafta önce takmayı bırakın. Yumuşak lensler, değerlendirmeden en az 3 gün önce çıkartılmalıdır. Numaralarınızın gözden geçirilebilmesi için gözlüklerinizi konsültasyona getirin.  

Operasyon Gününün Hazirliklari

* Ameliyattan sonra sizi eve götürmesi için bir yakınınızı beraberinizde getirmeyi planlayın.  

* Ameliyat gününde, doktora gitmeden önce hafif bir yemek yiyin ve düzenli kullandığınız ilaçlarınız varsa, tümünü alın. 

* Ameliyattan sonra gözleriniz ışığa duyarlı olabileceğinden güneş gözlüğü getirmek isteyebilirsiniz. 

* Göz makyajı veya geçici takma kirpikleri çıkarın. Kalıcı takma kirpikleriniz veya kalıcı göz makyajınız varsa sorun değil.  

LASIK göz cerrahisi sırasında ne olur?

LASIK göz ameliyatı sırasında, Kornea flebi acısız bir şekilde kaldırılır ve alttaki kornea dokusu excimer lazer ile yeniden şekillendirilir. Kornea, ışığı retina üzerine doğru odaklaması için yeniden şekillendirildikten sonra, kornea flebi yerine geri konur ve ameliyat tamamlanır. LASIK, göz damlası şeklinde lokal anestezi altında iken yapılır ve genellikle yaklaşık 10 dakika sürer. Hastalar hafif sakinleştirici da isteyebilir.  

Ameliyat Sonrasi Bakim

LASIK Göz ameliyatından sonra , Doktorunuz enfeksiyon ve göz kuruluğunu önlemek için reçeteli göz damlası verecektir. Bu damlalar, kullandığınızda ani bir hafif yanma veya görme bulanıklığı yaratabilir. Göz doktorunuz tarafından onaylanmayan

 damlaları kullanmayın.  


Operasyondan sonra duş almayın ve gözlerinize 24 saat boyunca su değdirmeyin.  PRK veya LASEK'den sonra 72 saat yani 3 gün süreyle duş almayın ve gözlerinizi su ile temas ettirmeyin. Doktorunuz ameliyattan sonraki gün kontrol için sizi görecektir.  


Gözleriniz tahriş edebilecek şeyler kullanmayın ve ellerinizi gözlerinize götürmeyin, eğer göz yaşarması olur ise, damlaları gözlerinize dokunmadan yalnızca yüzünüzden silmelisiniz.  

Kullanabildğiniz bir ağri kesici ve güzel bir uyku'dan sonra yeni görüşünüzün keyfine varabilirsiniz